2020 Çocuk Yardım Parası Nereden, Nasıl Alınır?

2020 Çocuk Yardım Parası Nereden, Nasıl Alınır?

Günümüzde birçok konuda ve birçok kişiye yardımlar yapılmaktadır. Çoğu maddi olan bu yardımlar biraz olsun insanlara fayda sağlayabilmektedir. Bu yazıda sizlere 2020 yılı çocuk yardım paraları hakkında bahsedeceğiz.

2020 Çocuk Yardım Parası Nereden Alınır?

2020 çocuk yardım parası için gideceğiniz yer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’dır. Burada hem başvuru yapabilir hem de daha önceden bir ödeme var mı buna bakabilirsiniz. Çocuğunuz için daha önceden bir kayıt olup olmadığına bakmak için bu kuruma veya 144 Sosyal Yardım Hattına başvurabilirsiniz. Çocuğunuza ilk kaydı yaptırmak için ise sadece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına gitmeniz yeterlidir. Bu durumda yanınıza kimlik kartınızı bulundurmanız zorunludur.

Başvurular Ne Zaman Onaylanır?

2020 çocuk yardım parasının onaylanması yaklaşık 1 ay sürecektir. Bu süre bazı durumlara göre değişiklik gösterebilir. Bu süreçte onaylanma işleminin detaylarını öğrenmek ve bilgi almak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına gidebilir veya 144 numaralı Sosyal Yardım Hattını arayabilirsiniz. Bu iki yoldan başka bir yol ile öğrenmeniz mümkün değildir.

Çocuk Yarım Paralarının Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Çocuk yardım paralarının ödenmesi için belirli aylar vardır. Bunlar: Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarıdır. Bu aylar içinde ödemeleriniz PTT hesaplarınıza yatırılır ve siz de buradan çekebilirsiniz. Ödeme günü olarak ise kişilerin TC Kimlik numaralarının son hanelerine bakılır.

Kişinin TC Kimlik numarasının son hanesi 0 ise ayın 24’ünde,

Kişinin TC Kimlik numarasının son hanesi 2 ise ayın 25’inde,

Kişinin TC Kimlik numarasının son hanesi 4 ise ayın 26’sında,

Kişinin TC Kimlik numarasının son hanesi 6 ise ayın 27’sinde

Kişinin TC Kimlik numarasının son hanesi 8 ise ayın 28’inde PTT hesaplarına yatırılır. Yani bu maddelere bakılarak çocuk yardım paraları, her ayın 24’ü ile 28’i arasında ödenmektedir.

Ödeme Tutarları

İlkokul’a giden çocuklar için: Kız çocuklarına 40 TL, erkek çocuklarına 35 TL verilir.

Liseye giden çocuklar için: Kız çocuklarına 60 TL, erkek çocuklarına 50 TL verilir.

izmir escort bayan