2020 Dul ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır?

2020 Dul ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışan birinin ölümü durumunda geride bıraktığı eşisne ve çocuklarına devletin bağladığı maaşa dul ve yetim maaşı denir. Bu maaş geride kalan kişi ister eş ister koca olsun hak sahibine veriliyor.

Sigortalı çalışanın vefatı sonrası geride bıraktığı eşine ödenen paraya dul maaşı geride kalan çocuklarına ödenen paraya ise yetim maaşı denmektedir. Ölen sigortalının geride bıraktığı çocuğun cinsiyeti kız veya erkek fark etmeksizin bu ödeme yapılır.

Geride kalan eşin maaşı alabilmesi için ölüm anında evliliğin sürüyor olması gerekmektedir. Erkek çocukların ise 18 yaşını doldurmamış olması gerekiyor. Kız çocuklarının ise herhangi bir gelirinin olmaması gerekmektedir.

Dul ve Yetim Maaşını Öğrenme

Dul ve yetim maaş sorgulaması e devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden sorgulama şu şekilde yapılmaktadır;

  1. PTT’den şifre alınır
  2. T.C kimlik ve alınan şifre ile e devlete giriş yapılır
  3. Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına girilip arama motoruna ‘’ ölüm yardımı ve dul veya yetim aylığı talebi’’ yazılıp arama yapılır.

Maaşı almak isteyen del veya yetimler bizzat şubelerden başvuru yapabilirler. Başvuru için ölüm belgesinin çıkışını beklemek gerekmektedir. Ölümün gerçekleşmesinden sonra ki 1 ay içerisinde Nüfus Müdürlüğünden Ölüm Belgesi alınıp yapılmaktadır.

Ölüm Belgesi Nasıl Alınır?

Ölen kişinin hayatının sona erdiğini belirtmek için ölüm belgesi alınır. Ölüm belgesi almak için vefat eden kişinin eşi veya çocukları Sağlık Müdürlüğüne başvurur. Başvuru esnasında ölen kişiye ait nüfus cüzdanı veya ehliyet talep edilir.

Kimlik veya ehliyetin bulunmaması durumunda ölen kişinin adı, soyadı ve T.C kimlik numarasının yazılı beyanı istenir. Eğer kırsal kesimde ikamet ediliyorsa ölüm belgesi jandarma veya muhtarlık tarafından verilmektedir.

Maaş Nasıl Dağıtılır?

Ölen kişinin eşine ve çocuklarına verilecek maaşın paylaşımı şu şekildedir;

  • Ölünün eşine 2 hisse düşüyorsa, çocuklarına 1 hisse düşer.
  • Vefat edenin sadece 1 çocuğu varsa maaş eş ve çocuk arasında paylaştırılır.
  • Vefat eden kişinin 4’ten fazla çocuğa varsa maaş aileye bağlanır.
  • Vefat eden kişinin hayatta olan eşi veya çocuğu yoksa maaşı merhumun anne ve babası almaya hak kazanır. Anne ve baba hayatta değilse maaşı diğer akrabalar almaya hak kazanır.

bayan escort izmir