2020 Kadınların Annenin Süt (Emzirme) İzni Ne Kadar? 

2020 Kadınların Annenin Süt (Emzirme) İzni Ne Kadar? 

Yeni doğum yapmış kadın çalışanların bebekleri özellikle ilk dönemde yoğun anne ilgilisine ihtiyaç duyduğu için çalışan annelere 16 hafta süreyle doğum izni verilmektedir. Bu süreçte çalışan işe gitmez ve doğum süreci ile sonrası için hem çocuğuna hem de kendisine zaman ayırır.

Annenin doğum izni bittikten sonra da çocuğun en temel ihtiyaçlarından olan emzirme ihtiyacını karşılayabilmesi için annenin çalışması sırasında verilen izne süt izni denir. Süt izni uygulaması ile anneler kendilerine izin verilen süre boyunca çalışma saatlerinde çocukları ile ilgilenmek için işlerinden ayrılabilirler.

Süt İzni Nedir, Kimler Hak Kazanır?

Özel sektör ya da kamu sektöründe çalışması fark etmeden tüm çalışan anneler süt izni hakkına sahiptir. Bu izin devlet tarafından annelerin çocukları ile daha iyi ilgilenmelerini sağlamak ve çalışan kadınların da çocuk yapmalarını teşvik etmek adına çıkarılmıştır.

16 haftalık doğum iznini takip eden 12 ay boyunca anneler süt izni kullanabilirler. Süt izni boyunca annenin talebi doğrultusunda işten erken ayrılma, gün içinde belirli saatlerde izin kullanma ya da yarım gün çalışma hakkı vardır. Çalışan kadınlar kullandıkları bu izinler için maaşlarından kesinti yaşamazlar, maaşlarının tamamını alırlar.

Bu hak çalışan annelere devlet tarafından verilen bir haktır ve ister özel sektörde çalışıyor olsun ister kamu kuruluşunda tüm anneler bu haktan yararlanabilirler. Süt izninden kadınların dışında eşini doğumda kaybeden erkekler de yararlanabilirler. Bu kişilere hem doğum izni hem de süt izni hakkı verilir.

Süt İzni İçin Şartlar

SGK’lı bir işte çalışan kadınların çalışma süreleri boyunca hamile kalmaları durumunda doğum öncesi ve doğum sonrası olarak ikiye bölünmüş şekilde toplamda 16 hafta annelik izni mevcuttur. Bu annelik iznini takip eden süt izni de 12 aylık olarak kullanılabilir.

Süt izni kişiye günlük tanınan bir haktır ve bu haklar birleştirilemez. Süt iznini iki parça olarak düşünmek daha mantıklıdır. İlk 6 ay günlük 3 iş saati, sonraki 6 ay boyunca ise günlük 1.5 iş saati hak tanınır.

izmir eskort bayan