2020 SGDP Kesinti Ne Kadar ve Tescil Kaydı Sorgulama

2020 SGDP Kesinti Ne Kadar ve Tescil Kaydı Sorgulama

Açılımı “Sosyal Güvenlik Destek Primi” olan SGDP, sigortalı bulunulan süre, belirli bir yaşa gelme ve prim ödenecek gün sayısını doldurma şartıyla emekli maaşı ya da yaşlılık aylığı alan kişilerin bu maaş ya da aylık kesilmeden kendilerinden alınan primdir. Eğer bu kişiler hizmet akdine uygun bir şekilde bir işverene bağlı çalışıyorsa bu prim işverenden, kişi kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa bu prim kişilerin şahsından alınmaktadır. Gündemde çok sık bir şekilde olan sigorta kesintisinin ne kadar olduğu konusuna geçmeden önce kimlerden SGDP kesintisinin olmayacağını incelemekte fayda var.

  • Devlet memurluğu görevini tamamlayıp emekli olan ve daha sonra kendisi için tarım yapan, tarım işleriyle olan kişiler
  • Başka ülkelerde çalışıp bu ülkeler ile Türkiye arasında sosyal güvenlik sözleşmesi bulunmaması sorununa maruz kalan vatandaşlar
  • Eğitim ve politika alanında başarılı işler yapmış bazı kimseler

2020 SGDP Kesintisi Ne Kadardır?

Bu kesinti kişinin bulunduğu sigorta şekline göre değişmektedir.

  • Kişi eğer 4A sigorta şekline mensupsa maaşın %32’si kesintiye uğrar. Bu kesintinin %7,5’i çalışanın brüt maaşından geri kalanı işverenden alınır.
  • Kişi eğer 4B sigorta şekline mensupsa kişiden herhangi bir kesinti yapılamaz. 2016 senesi öncesinde %10’luk bir kesinti yapılmaktaydı. Bu kesinti 2016 senesiyle iptal edilmiş ve kişilerin sosyal güvenlik destek priminde kesinti olmuşsa kesinti iptal dilekçesini SGK’ye teslim etmesi gereklidir.

SGDP Tescil Kaydı Sorgulama İşlemleri Aşamaları

  • Öncelikle e-Devlet sistemine girmelisiniz. E-Devlet sistemine girmek için https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.
  • E-Devlet ana sayfasında sizden istenen T.C. kimlik numaranızı girin ve ardından şifrenizi girin. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden e-Devlet şifresini cüzi bir ücret ödeyerek edinebilirsiniz.
  • E-Devlete giriş işlemi onaylandıktan sonra kimlik doğrulaması yapmanız istenirse kimlik doğrulamanızı yapın. Ardından arama butonuna “4/A Hizmet Dökümü” ifadesine girin ve altta çıkan seçeneğe tıklayın. Eğer bununla uğraşmak istemezseniz ana sayfadaki e-Hizmetler bölümünden sırasıyla Sosyal Güvenlik ve Sigorta, Sosyal Güvenlik Kurumu altındaki listeden 4A Hizmet Dökümü seçeneklerine tıklayın. Ya da kısa yoldan https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu bağlantısına tıklayarak da tescil kaydı sorgu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

izmir escort