2020 Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?  

Devlet tarafından her yıl birçok vatandaşa maddi destek projeleri yapılmaktadır. Bu projeler vatandaşların maddi durumlarını desteklemek üzere tasarlanmaktadır. Bu gibi projelerden biri de yeni doğum yapmış annelere yapılan doğum yardımıdır. Doğum yardımı esas olarak çalışmayan kadınların doğum yaptığı durumlarda belirli bir süre maddi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için yapılan yardımdır. Bu yardım için başvuru yapmak ve şartları sağlamak gereklidir.

Annelere Verilen Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yardımı annelerin bebeği doğduğu süreçte temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için verilen bir destektir. Doğum yardımı alabilmek için başvuruyu anne yapar ancak bu başvurunun değerlendirilebilmesi için doğmuş bebeğinin nüfus kaydının yaptırılmış olması gerekir.

Bebeğin kaydı yapıldıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine başvuru yapmak gerekir. Başvuru için belirlenmiş olan formun doldurulması ile forma gerekli evraklar eklenir ve bu belgelerin tamamı kişinin bizzat başvurusu ya da posta ile gönderilebilir.

Belgelerde önemli olan nokta, imzalanması gereken yerlerin başvuru sahibinin ıslak imzasına sahip olmasıdır. Başvuru formu sosyal hizmetler tarafından verilmektedir ve bunlara ek olarak başvuruda bulunması gereken belgeler, doğan bebeğin kimlik kartının aslı ya da fotokopisi, başvuru yapan kişinin kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ya da fotokopisidir. Belgeler tamamlanarak başvuru formuna eklenir.

Doğum Yardımı Başvurusu ve Ücreti

Doğum yardımı için istenen belgelerin hepsi tamamlandığında başvuru yapılabilir. Başvurudan önce kişinin doğum yardımı hak etme durumunu E – devlet üzerinden sorgulaması da mümkündür. Bu şekilde başvuru öncesinde durum sorgulaması yapmak da son derece kolaydır.

Başvuru yapmaya karar veren kişilerin başvurularının olumlu sonuçlanması durumunda ödemeler PTT şubelerinden yapılmaktadır. Başvuru için bir son tarih yoktur, sadece bebeğin doğumda vefat etmemiş olması önemlidir. Doğum yardımı tutarı ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve daha sonraki çocuklar için de 600 TL olarak belirlenmiştir. Başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler bu parayı almaya hak kazanırlar ve yine hal etme durumlarına göre ilgili tutarlardan birini alırlar.