E-Devlet İcra Dosyası Sorgulaması, İcra Takibi

E-Devlet İcra Dosyası Sorgulaması, İcra Takibi

İcra Takibi ve Dosyası Ne Demektir?

Borçlu olan bir kişinin alacaklı kişiye olan borcunu herhangi bir sebeple ödememesi halinde bu borcun devlet yaptırımları etkisiyle tahsil edebilmesi için İcra Müdürlüğü desteği ile başlattığı takibe icra takibi denir. İcra dosyası ile aynı anlama gelmektedir. pek çok borçlu insan borçlarını ödemediği takdirde devletin yaptırım gücüne maruz kalarak borcunu ödemektedir. Bazı borçlu kişiler icra takibinin başladığını bilmediğinden dolayı mağdur bir konuma düşebilmektedir. Günümüzde pek çok kurumun elektronik ortam modeli olan e-Devlet icra takibi olan kişilerin bu takibi sorgulayabilmesi için Adalet Başkanlığı’na bağlı olan “İcra Dosyası Sorgulama” seçeneğini bünyesinde barındırmaktadır. Böylece borç altındaki insanlar kendi adlarına icra takibinin açılıp açılmadığını bu seçeneğe tıklayarak öğrenebilmektedir. Peki, icra takibi dosyası nasıl sorgulanır. Bu yazımızda bu sorgulamanın nasıl gerçekleşeceğini aşama aşama inceleyelim.

İcra Dosyası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlete giriş yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.
  • E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sizden istenen C. kimlik numaranızı girin ve ardından şifrenizi girin. Eğer e-Devlet şifresine sahip değilseniz herhangi bir PTT şubesine giderek cüzi bir miktar karşılığında e-Devlet şifresi edinebilirsiniz.
  • E-Devlet sisteminize girişiniz onaylandıktan sonra arama kısmına “İcra Dosyası Sorgulama” yazın ve çıkan yazıya tıklayın. Eğer arama kısmı ile uğraşmak istemezseniz https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama bağlantısına tıklayarak icra dosyası olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Ayrıca ana sayfadaki e-hizmetler kısmından Adalet Bakanlığı seçeneğine tıklayarak burada verilen hizmetlerden UYAP seçeneğini seçin. UYAP hizmetlerinden “İcra Dosyası Sorgulama” seçeneğine tıklayarak adınıza icra dosyası olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Eğer adınıza açılmış bir icra takibi yoksa karşınıza “Adınıza Açılmış ya da Müdahil Olduğunuz Bir Dava Kaydı Bulunmamıştır.” yazısı çıkacaktır.
  • Eğer bu belgeyi bir çıktı olarak almak isterseniz karşınıza çıkan “Belge Oluştur” butonuna tıkladıktan sonra sağ üst köşede yer alan “Dosyayı İndir” butonuna tıklamalısınız. Böylece icra takibi belgesi bilgisayarınıza pdf dosyası şeklinde inecektir. Daha sonra indirilen dosyada “Yazdır” butonuna tıklayarak icra takibi dosyanızı çıktı olarak alabilirsiniz.