E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşsizlik Maaşı Nedir?

Sosyal bir devlet niteliğinde olan Türkiye, içinde barındırdığı işsiz kesimlere bu kişiler herhangi bir iş elde edene kadar işsizlik maaşı vermektedir. Herhangi bir sigortaya sahip olup işsiz olan kişilere ödenen maaşa işsizlik maaşı denir. İşsizlik maaşı işveren-işçi arasındaki iş ilişkilerinin olumsuz etkilerinden işçi haklarını korumayı amaçlamaktadır. Fakirlik maaşından farkı işsizlik maaşı olan kişilerin herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmasıdır. İşsizlik maaşı İŞKUR tarafından verilmekte olup bu maaşı alabilmek için aşağıdaki şartlar yerine getirilmelidir.

  • Hiçbir istek ve kusur olmadan işsiz kalmak
  • Hizmet akdi bitiminden en az önceki 120 günlük süre içerisinde herhangi bir hizmet akdinde olmak
  • Hizmet akdi feshinin öncesindeki son 3 yıllık süreçte minimum 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak
  • Hizmet akdinin feshinin sonrasındaki 30 günlük süreç içerisinde elektronik ortam ya da şahsi olarak İŞKUR’a başvurmak

Burada hizmet akdi feshi işçi-işveren arasındaki iş ilişkisinin taraflardan herhangi birinin bitirilmesi ile oluşan işe son verme durumudur. (Genel olarak işveren tarafından çıkarılan işçiler değerlendirmeye alınır.)

İşsizlik Maaşına Başvuru Nasıl Yapılır?

Hizmet akdinin feshinin sonrasındaki 30 günlük süreç içerisinde elektronik ortam ya da şahsi olarak İŞKUR’a başvurmak gerekmektedir. Aynı zamanda bu başvuru e-devlet üzerinden de gerçekleştirilmektedir. İŞKUR üzerinden başvurmak için https://www.iskur.gov.tr/ ve e-Devlet üzerinden başvuru yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Sorgulama Aşamaları

  • E-Devlet sistemine giriş yapın ve sizden istenen T.C. kimlik numarasını girin ve ardından şifrenizi girin. E-Devlete giriş yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklayabilirsiniz. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden cüzi bir miktarda e-Devlet şifresini temin edebilirsiniz.
  • Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan arama butonuna “İşsizlik Ödeneği” yazın ve hemen altta çıkan seçeneğe tıklayın. Eğer bununla uğraşmak istemezseniz https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi bağlantısına tıklayarak işsizlik maaşını sorgulayabilirsiniz. Dilerseniz e-Devlete giriş yaptıktan sonra ana sayfa üzerinde bulunan “e-Hizmetler” sekmesine tıklayın ve daha sonra buradan “İŞKUR” seçeneğine tıklayın. Bu seçenekteki listeden “İşsizlik Ödeneği” seçeneğine tıklayarak işsizlik maaşınızı sorgulayabilirsiniz.