E-Devlet Miras Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

E-Devlet Miras Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Vatandaşların internette en çok aradıkları sorulardan birisi miras sorgulama işleminin nasıl yapıldığıdır. Özellikle son zamanlarda ölüm sayılarının artması ile bu sorgulama oldukça fazla bir şekilde artış göstermiştir. Pek çok devlet kurumunu internete taşıyan e-Devlet sisteminde 6 Mart 2018 tarihinden itibaren miras sorgulama işlemleri yapılmaya başlanmıştır. Bu uygulama e-Devlet sisteminde Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak “Veraset İlamı Sorgulama” olarak geçmektedir. Peki, e-Devlet üzerinden Miras sorgulama işlemi nasıl yapılır? Bu yazımızda bu işlemi ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Veraset İlamı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Bu uygulama ölüm tarihi 1990 ve sonrası olan kişilerden kalan mirası sorgulamak amacıyla kullanılmaktadır. Ölüm tarihi 1990 yılı öncesi olan kişilerden miras kalsa bile e-Devlette miras bilgileri bulunmaz.
  • Eğer size kalan herhangi bir miras yoksa ya da miras kalan kişinin ölüm tarihi 1990 yılının öncesinde ise uygulama ekranında size “Kayıt Bulunamadı.” ifadesi belirir.
  • Eğer size kalmış herhangi bir miras kaydı bulunmaktaysa bu belgeyi çıktı olarak alabilirsiniz.
  • Eğer size miras bırakan kişinin T.C. kimlik numarasını bilmiyorsanız bu uygulama üzerinden hiçbir şekilde işlem yapamazsınız. Bu son derece önemli bir adımdır. Eğer miras bıraktığını düşündüğünüz kişinin T.C. kimlik numarasını bilmiyorsanız adınıza miras kalıp kalmadığını öğrenmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
  • Güncel fiyatlara göre tarafınıza bırakılan miras miktarı maksimum 280 bin ₺ ise tutarın %1’i oranında Veraset ve İntikal Vergisi ödemeniz gerekmektedir. Bu vergi mirasın miktarına bağlı değişkenlik göstermekte olup bu vergi elektronik ortamlarda ödenebilmektedir.

E-Devlet Miras Sorgulama Aşamaları

  • Öncelikle internet üzerinden e-Devlet sistemine giriş yapmalısınız. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.
  • Daha sonra T.C. kimlik numarasını girdikten sonra ardından e-Devlet şifrenizi girmelisiniz. Eğer şifreniz yoksa e-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden almanız gerekir.
  • Giriş yapın ve daha sonra “Veraset İlamı Sorgulama” yazın. Eğer bununla uğraşmak istemezseniz https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilamı-sorgulama bağlantısına tıklayarak da sorgulama işlemini yapabilirsiniz.
  • Daha sonra size miras bıraktığınız kişinin T.C. kimlik numarasını girin.
  • Eğer çıktı almak isterseniz sağ üst köşedeki yazdır butonuna basarak çıktı alabilirsiniz.