E- İrsaliye

E- İrsaliye

İrsaliye satılmış olan bir malın satıldığı yerden iletileceği yer arasında taşıma yapılırken kullanılan bir belgedir. Bu belgede olan bilgiler, ürünün birimi, kime ait olduğu ve ürünün konusunu kayıt altına alan belgedir.  E-irsaliyede bu belgenin kâğıt ortamından çıkıp dijital haline dönüştürülmüşüdür. Bu uygulama Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu sayede kâğıt israfı da engellenmiştir ve irsaliyede bulunması gereken bütün bilgiler e-irsaliyede bulunuyor. Kare kod veya barkod okutarak hepsine erişme imkânınız var.

E-irsaliye Uygulamasına Geçmek Zorunlu Mu?

Eğer e-fatura uygulaması kullanıyorsanız 1 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla zorunlu hale gelmiştir. Ancak e-fatura kullanmıyorsanız gönüllülük esasına dayalı olarak sizde istediğiniz zaman e-irsaliye uygulamasına dahil olup elektronik ortamda alıcıya düzenleyip gönderebilirsiniz.

İrsaliye Başvurusu Nasıl Yapılır?

GİB ya da entegrasyon yöntemleriyle, e-irsaliye ’ye başvurabilirsiniz. Hiçbir donanım ya da yazılım maliyeti ödemek istemiyorsanız ve ayriyeten ben GİB’e başvuruda bulunmak istemiyorum diyorsanız e-Mikro yazılımıyla kolayca e-irsaliye uygulamasına geçiş yapabilirsiniz.

E-İrsaliyenin Avantajları Nelerdir?

Fatura sürecinizi e-fatura ve e-irsaliye sayesinde değiştirir.

Pratik hale getirir ve sevk süreleriniz kısalır bu sayede verimliliğiniz artar.

Vakitten tasarruf ettiğiniz gibi nakitten de tasarruf edersiniz. Baskı ve kargo gibi süreçleri kısaltır ve hatta ortadan kaldırır.

Erişiminizi ve arşivinizi kolayca tutmanızı sağlar.

Doğayı korumaya yönelik kâğıt tasarrufu yapar ve bu sayede kâğıttan tasarruf etmiş bulunursunuz.

E-İrsaliyenin Matbu İrsaliyeden Farkı

Bu e-irsaliye matbu irsaliye ile aynı yasal haklara sahip olduğu için matbu irsaliyesi yerine de geçmektedir.

E-İrsaliye Zorunlu Haller

E-fatura mükellefi iseniz e-irsaliye kullanmanız gerekmektedir. EPKD’dan Özel Tüketim Vergisi Kanuna ekli olarak malın teslimi, kime iletildiği gibi nedenlerle mükellef olanlar. Malların inşasını, imalını, ithalını gerçekleştiren mükellefler. Eğer bir fatura uygulamasına tabi ise tabi olan mükellefler. Eğer gübre alımı ve üretimi yapıyorsanız ve Gübre Takip Sistemine kayıtlı iseniz mükellefsiniz. Şekerlerin tümü olmak üzere beyaz şeker, esmer şeker, rafine şeker gibi sınıflandırılan ürünlerin imalını gerçekleştiren mükellefler. Belirtilen kanun düzenlemelerine göre tüccarlar, komisyoncular, sebze ve meyve ile uğraşan mükellefler zorunlu olarak e-irsaliye yapmalıdırlar.