Emekli Maaşı Alan Kadın Dul Maaşı Alabilir Mi?

Emekli Maaşı Alan Kadın Dul Maaşı Alabilir Mi?

Son zamanlarda özellikle de  bireylerin arama motorlarında araştırdıkları konuların başında emekli maaşı alan bir kadının dul maaşı alıp almaması durumu ile ilgili olmaktadır.

Bu sorunun cevabı kısaca evet. Yani emekli maaşı alan bir kadın aynı zamanda dul maaşı da alabilir.

Fakat emekli maaşı alan bir kadının dul maaşını alabilmesi amacıyla çeşitli kriterlerin yerine getirilmesi gerekir. Hayatta kalan eş eğer SGK’dan emekli olmuş ise evet emekli aylığı almaya halen devam ediyorsa bu durumda çift maaş alabilir. Dul maaşı alabilmek amacıyla çeşitli işlemlerin yerine getirmek gerekir. Bu nedenle öncelikli olarak SGK emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığına gitmek suretiyle başvuruların tamamlanması gerekir.

Dul Maaşı Almak İçin Hangi Belgele Gerekir?

  • Dul maaşı almak için talep belgesi
  • Kimlik araştırma belgesi
  • Vukuatlı nüfus cüzdanı örneği
  • 3 adet son 6 ay içinde çekilmiş olan vesikalık fotoğraf

Dul maaşı talebinin kabul edilmesi için yukarıda sayılan belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir.

Emekli Aylığı Dul Aylığına Mani Değil

Şanlı sigortalarını kendileri yatıranlar ya da çalışanlar emekli olmaya hak kazananlar dahil olmak üzere dul aylığı alabilir dul aylığı alabilmek amacıyla prim ödeme koşullu mevcuttur. Bu koşul eşini kaybeden kadınları mağdur etmemeyi hedefler.

Ayrıca yukarıda sayılan dul aylığının bağlanması için gereken şartlara ek olarak öncelikli olarak vefat eden eşin en az 1800 gün sigorta priminin olması gerekir. Aynı zamanda eşin vefat ettiği tarihte eşler arasında resmi nikâhın olması gerekir. Eğer ki vefat eden birey, yani eş 4A kapsamında çalışan bir işçi ise 1800 gün prim bulunmasa bile en az 5 sene sigortalılık ve 900 gün prim de yeterli olacaktır. Fakat her türlü borçlanma süresi bu hesaba dahil edilmemektedir.

Halk arasında dul aylığı olarak bilinen aylığın esas kanundaki ismi Ölüm aylığıdır. Devlet, dul ya da ölüm aylığını bağlayarak eşi ölen sigortalının mağdur olmamasını ve kendi ayakları üzerinde yaşamını sürdürmesini hedeflemektedir. Bu nedenle dul aylığı alabilmek amacıyla yukarıda zikredilen çeşitli kriterlerin yerine getirilmesinden sonra dul aylığı bağlanması için herhangi bir sebep kalmamaktadır.