Pandemi Sürecinde Hizmet Borçlanması Mümkün Mü?

Pandemi Sürecinde Hizmet Borçlanması Mümkün Mü?

Covid 19 salgını, bütün Dünyayı tehdit altına aldığı gibi özellikle de ekonomi hayatında da oldukça kritik gelişmenin yaşanmasına neden oldu. Korona virüs süreci dahilinde Çalışma Hayatında faaliyet gösteren ve işverenlerin hak kayıplarını en aza indirebilmek amacıyla Kanuni düzenlemeler bu kapsamda gerçekleştirildi. Ücretsiz izin sürecinde ise SGK’ya bildirilmiş olan prim gün sayılarının nasıl olduğu Son zamanlarda arama motorlarında en çok merak edilen ve yanıtı araştırılan konuların başında geliyor.

Ücretsiz İzinde SGK Hizmet Borçlanması Mümkün Mü?

Sigortalı bir şekilde faaliyet gösterenler açısından kısa çalışma ödeneği ve Pandemi ücret desteği konularında çeşitli düzenlemeler yapılmasına rağmen özellikle de pek çok sigortalı olarak faaliyette bulunan bireyler, bu dönemin emeklilik süreçlerine nasıl yansıtılacağını bilmemektedir.

Ücretsizi izin sürecinde sigortalı olarak çalışan bireyler açısından SGK ya bildirilmesi gerekli olan prim ödeme gün sayıları ve emeklilik açısından zorunlu olan diğer uzun vadeli sigorta primleri yatırılmamaktadır.

Bu durumda genel itibariyle pandemi kapsamında ücretsiz bir şekilde izne ayrılan ya da yarım gün çalışma kapsamına alınan bireylerin emeklilik süreçlerinin ne olacağı da merak edilmektedir.
Hal böyle iken İşten çıkarılanlar, kanunlara göre kısa çalışma ödeneğinden çeşitli iyileştirmeler söz konusu olmuştur.

Bu bağlamda kısa çalışma ödeneği bağlamında 120 günlük çalışma kuralı 60 güne, 600 Günlük çalışma kuralı ise 450 güne indirilmiş ve kısa çalışma ödeneğine hakkı olmayan bireylerin tekrar sigorta oranlarında pandemi ücret desteğinden faydalanarak iş hallerinin korunması hedeflenmiştir.

Pandemi Süreci Hizmet Borçlanmasına Dahil Edilecek Mi?

Korona virüsü sürecinin hizmet borçlanmasına eklenmesi ile ilgili hâlihazırda belli bir tasarı ya da faaliyet bulunmamaktadır. Şimdilik sigortalı olarak çalışan bireylerin borçlanmalarına gerçekleştirebilecekleri süreler genel itibari ile yurtdışı borçlanması, doğum borçlanması ve askerlik borçlanması olarak bilinir.

Korona virüsü sebebiyle pek çok aktif çalışan birey, bu olumsuzluklardan etkilemesinden dolayı bu noktanın hizmet borçlanmasına eklenmesi halinde çalışan bireylerin tamamı emeklilik sureleri açısından mağduriyeti yaşayacaktır. Hizmet borçlanmasında bulunan maddelerin yanında aynı zamanda korona virüs kapsamındaki yatırılmayan ödeneklerin de girilmesi ve büyük bir kolaylık ve avantaj sunacaktır.