SGK, BAĞ-KUR Hizmet Dökümü Sorgulama ve Nasıl Alınır?

SGK, BAĞ-KUR Hizmet Dökümü Sorgulama ve Nasıl Alınır?

BAĞ-KUR Nedir?

Açılım olarak “Bağımsız Çalışanlar Kurumu” olan BAĞ-KUR, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bir emeklilik sistemi ve sigorta sistemidir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na 2006 yılında devredilmiştir. BAĞ-KUR üyeleri, bugün yürürlükte olan adıyla 4B Sosyal Güvenlik Statüsüne Bağlı Olan Sigortalıları, kişisel olarak SGK’ye belli bir miktar prim ödeme karşılığında hem devletin verdiği sağlık imkanlarında yararlanmakta hem de prim ödenecek sürenin bitiş tarihinden sonra emekli maaşı almaya hak kazanmaktadır. Bir nevi isteğe bağlı bir şekilde sigorta oluşturma şeklidir. BAĞ-KUR primi ödeyen kişiler genel olarak kendi adına ve bağımsız çalışan esnaf, tüccar vb. sınıflarda çalışan insanlardır. Devlet kurumlarının internete taşındığı bir sistem olan e-Devlet’te BAĞ-KUR hizmet dökümü sorgulanabilir ve çıktı şeklinde alınabilir. Peki, BAĞ-KUR hizmet dökümünün içeriğinde neler var? Öncelikle bu içeriği inceleyelim. Ardından BAĞ-KUR hizmet dökümünün nasıl sorgulandığına bakalım.

BAĞ-KUR Hizmet Dökümü İçeriğinde Neler Var?

  • Kişisel nüfus bilgileri
  • İşe ilk girilen tarih ve işten ayrılış tarihleri

BAĞ-KUR Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır ve Alınır?

  • Öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmalısınız. E-Devlete giriş yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.
  • E-Devlete giriş yaptıktan sonra T.C. kimlik numaranızı girin ve ardından şifrenizi girin. Eğer bir e-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine giderek bu şifreyi cüzi bir miktar karşılığında alabilirsiniz.
  • Sisteme girdikten sonra sizden kimlik doğrulama istenecektir. Kimlik doğrulamayı yapın.
  • Kimlik doğrulama aşaması bittikten sonra arama kısmına “4B Hizmet Bilgisi” yazın. Çıkan yazıya tıklayın. Eğer bununla uğraşmak istemezseniz https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi bağlantısına tıklayarak da BAĞ-KUR hizmet dökümüne ulaşabilirsiniz.
  • BAĞ-KUR hizmet dökümünü çıktı olarak almak isterseniz öncelikle “Belge Oluştur” butonuna tıklayın. Daha sonra sağ üst köşede çıkan “Dosyayı İndir” butonuna tıklayın. Böylece bu belge bilgisayarınıza inmiş olacak. İndirilen bu belgeyi “Yazdır” butonuna basarak indirebilirsiniz
  • Eğer bu adımlarla uğraşmak istemezseniz bulunduğunuz şehirdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek BAĞ-KUR hizmet dökümünü sorgulayabilir ve bu hizmet dökümünü çıktı şeklinde alabilirsiniz. Yalnız Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeden önce kimliğinizi mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.