SGK İdari Para Cezası Sorgulama ve Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK İdari Para Cezası Sorgulama ve Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu özellikle kaçak işçi çalıştıran işverenlere pek çok yaptırım uygulamaktadır. Bu yaptırımlardan en önemlisi de idari para cezasıdır. Bu ceza resmiyette 4A İPC (İdari Para Cezası) olarak adlandırılmaktadır. İdari para cezası tebliğ edildiği tarih itibariyle 15 gün içerisinde ödenirse bu ceza üzerinden %25 indirim yapılır. Fakat 15 gün geçerse ceza üzerinden gecikme zammı ve faiz hesaplanarak bu ceza üzerine eklenir. Gecikme zammı güncel değeriyle %2,5 oranındadır. Faiz ise cezanın miktarı ile hesaplanır.

SGK İdari Para Cezası Nasıl Sorgulanır?

SGK idari para cezası sorgulama işlemleri e-SGK üzerinden yapılmaktadır. İdari para cezasını sorgulamak isterseniz öncelikle e-SGK sistemine girin. Burada kullanıcı adınızla şifrenizi girin. Sisteme giriş yaptıktan sonra dönem borç sorgulama ekranına tıklayın. Böylece ne kadar idari para cezası varsa görüntülenecektir. Eğer burada SGK tebliğ tarihi yoksa idari para cezası ödemesinin yapıldığı bankalardan da idari para cezasının ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

SGK İdari Para Cezası Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

İdari para cezası ödeyebilmeniz için borcunuza dair bir tebligatın tarafınıza tebliğ edilmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde; borcunuz olmasına rağmen borcunuzu ödeyemezsiniz.

ATM Yöntemiyle İdari Para Cezası Ödeme İşlemi

Ödeme işlemine geçmeden önce hangi bankaların idari para cezası ödemesi aldıklarını incelemeliyiz.

  • Ziraat Bankası
  • Halk Bank
  • Vakıf Bank
  • Türkiye İş Bankası
  • Deniz Bank
  • Garanti Bankası
  • TEB
  • Yapı-Kredi Bankası
  • Türkiye’de şubesi olan SGK anlaşmalı diğer bankalar

Bu bankalardan herhangi birinin ATM’sinde “SGK Ödemeleri” butonuna basın. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda “SGK İPC Ödeme Menüsü” butonuna basın. Sizden istenen 26 haneli işyeri sicil numaranızı girin ve borcunuzu ATM’ye paranızı yerleştirin. Böylece ödeme tamamlanmış olur.

Kredi Kartı-SGK Kartı Yöntemiyle İdari Para Cezası Ödeme İşlemi

Bu kartlar üzerinden idari para cezası ödeme işlemi yapabilmeniz için öncelikle e-Devlet’e giriş yapmanız gerekmektedir. Buraya giriş yaptıktan sonra SGK kısmına girip ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Öncelikle sorgu türü olarak “4A İşveren Tahsilatları” şeklinde seçiniz. Daha sonra sorgu tipi olarak “İŞVEREN İPC Tahsilatı” şeklinde seçiniz. Daha sonra kredi kartı üzerinden ödemenizi yapmalısınız.