SGK Nedir?

SGK Nedir?

Yeni adı SGK olarak bilinen fakat eski adı SSK olan kuruluşun açılımı Sosyal Güvenlik Kurumudur. Emekli olan ya da emekli olacak olanların hep buradan işlemi yapılarak emekli olup olmayacağı belli olur.

SGK Gösterge Tablosu Nedir?

Eski adıyla SSK olarak bildiğimiz fakat yeni adı artık SGK yapılan ve SGK olsun ister BAĞ-KUR emeklilik hesaplama işlemlerini ne kadar emekli maaşı alabileceğini merakla araştırmaktadır. Emekliliği yaklaşan veya olacak olan tüm vatandaşlarımız ne kadar alacağını hesaplamaya çalışmaktadır. Hayatının belli bir kısmında çalışmış ve artık emekliliğe ayrılacak çoğu kişi bunu merak edip araştırmaktadır.
Ülke genelinde yıllarca sigortalı olarak aktif işlerde sağladığı faydaları devam ettirip bitirmemek için Sosyal Güvenlik Kurumu bu vatandaşlara emeklilik hakkı tanımlanmaktadır. Buraya kadar bakıldığında da emekliliği gelen birisi ya da emekliliği yaklaşanlar ve gün sayan vatandaşlarımız tarafından en çok araştırılan konuların başında ise Emekli maaş hesaplamasının nasıl yapıldığı ve ne kadar emekli maaş alacağı olmaktadır.

4/A, SSK ve SGK Emekli Maaş Hesaplama İşlemi Nasıl Olur?

Oluşan yeni düzenlemeler sonucunda 4/A emekli maaş hesaplamalarında üç farklı yöntem oluşmuş bulunmaktadır. Bu dönemlerde hesaplanmaya başlamıştır emekli maaşları. Bunlara göre bakıldığında 4A emekli maaşını hesaplamak için oluşturulan dönemler aşağıdaki gibi belirlenmiş olmaktadır.

SGK 2000 Yılı ve Öncesi İçin 4/A Emeklilik Hesaplama İşlemi

SGK 2000 Yılı ve Öncesi İçin 4/A Emeklilik Hesaplama İşlemi, 2000 yılından öncesinde 4A sigortalı olarak işe girişi olan yani 2000 yılından önce çalışan bireylerin, SSK emekli maaş hesaplama işleminde dikkat edilen hususlar katsayısı ve aylık bağlama oranı, ayriyeten ekleyecek olursak gösterge rakamı kullanılarak yapılmaktaydı.

Öncede emekli maaşı hesaplaması yapmak için çok karmaşık bir hesaplama formülü kullanılmaktaydı. 2017 yılında emekli olan bir kişinin maaş hesaplaması 2016 yılı baz alınarak yapılıyordu örneğin siz 2018 yılında emekliliğe ayrılacaksanız sizin emekliliğiniz bir önceki yıla yani 2017 yılına ait verilerle hesaplanıyordu. Yani sizin alacağınız emekli maaşın miktarı sizin emekli olduğunuz yıla bağlı değil bir önceki yıla bağlıdır.