SSK Emeklilik Kaydı Nasıl Yapılır?

SSK Emeklilik Kaydı Nasıl Yapılır?         

Emeklilik birçok kişinin uzun yıllar hayalini kurduğu bir durumdur. Yıllarca yapılan çalışmaların, harcanan mesailerin karşılığı olarak şartları sağlayan kişiler emekli olmaya hak kazanırlar. Emekli olmaya hak kazanan kişiler emeklilik işlemleri için başvuruda bulunarak emekli olabilirler.

Çalışmaya devam etmek isteyen kişiler emekli olmadan çalışmaya devam edebilirler ya da emekli olduktan sonra da şartlarına uygun bir firmada çalışmaya devam edebilirler.

Emeklilik için şart olan prim gün sayısı ve emeklilik yaşının doldurulmasından sonra emeklilik hakkı kazanılmaktadır. Emeklilik hakkı kazananların SSK emeklilik kaydı olarak da bilinen işlemi yaparak kurumdan emekliliklerini talep etmeleri gerekir.

SSK Emeklilik Kaydı Nedir?

İnternet platformlarının kullanımının daha geniş bir kullanıma sahip olmasıyla birlikte pek çok resmi işlem için bile internet kullanılmaktadır. İnternet kullanımı ile devlet dairelerinde uzun süreler harcanarak yapılan işlemler çok daha kısa sürelerde zahmetsiz şekilde yapılabilmektedir.

E – devletin zamanla daha gelişmiş işlevler kazanması ile birlikte kullanımı da artmıştır ve emeklilik ile ilgili işlemler de E – devlet üzerinden yapılabilir hale gelmiştir. Öncelikle emeklilik hakkını kazanıp kazanmadığından emin olmayan kişiler ya da emeklilik hakkını kazanmadığını bilse de ne zaman kazanacağını merak eden kişiler yine E – devlet üzerinden emeklilik durumlarını sorgulayabilirler.

Bunu yapmak için E – devlet şifresine ihtiyaç vardır ve daha önce bu şifreyi almamış olanlar PTT şubelerinden temin edebilirler. Emeklilik hakkını kazandığından emin olan kişilerin emekli olmak için tek yapmaları gereken şey E – devlet üzerinden emeklilik kaydına başvurmaktır.

E – devlet Üzerinden Emeklilik Kaydı Adımları

Öncelikle PTT’den temin edilmiş ya da önceden bilinen şifre ile sisteme giriş yapılır. Sisteme giriş tamamlandıktan sonra sistemde bulunan arama bölümünden SGK/SSK emeklilik kaydı işlemleri sorgulanır. Bu basamakta emeklilik kaydı yapmak için gereken sekmeye gidilir ve bu sekmede istenen bilgilerin doldurulur. Burada verilen bilgilerin doğru olması çok önemlidir. Aynı zamanda sistem tarafından otomatik doldurulan bilgilerin de kontrol edilmesi gerekir. Bu bilgilerin doğru olduğundan emin olduktan sonra başvuruyu tamamla seçeneğine basılır ve bu şekilde başvuru tamamlanır.