SSK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi?

SSK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi?

SSK’lı çalışanların bir kısmı kendi işlerinin yanında yeni işler ve şirketler kurmak istemektedir. Bu şirketler ile kendi işlerinin yanında ilgilenmek ve ekstra gelir elde etmek isteyen kişiler bazı durumlarda şirketlerini kurarak işletmesi için farklı kişileri görevlendirmektedirler. Bu şekilde iş kurmak isteyen çalışanların merak ettiği konulardan biri normal işlerine devam ederken SSK’lı bir çalışan olarak şirket kurmalarının önünde bir engel olup olmadığıdır.

SSK’lı Kişilerin Şirket Kurması İçin Şartlar

SSK’lı çalışanların bir kısmı iş konusunda kendi işverenlerine bağlı olmaktadır. İş başvurusu sırasında işveren ile başvuru sahibi arasındaki görüşmeler neticesinde ortaya bir sözleşme ya da taslak çıkar. Bu sözleşmede hem işverenin yükümlülükleri hem de çalışanın yükümlülükleri yer alır.

Başvuru sahibi işe alınması ve bu sözleşmeyi imzalaması durumunda sözleşmede yer alan maddelere çalışma süresi boyunca uyacağını beyan etmiş olur. Bazı işverenler bu sözleşmeler ile çalışanlarının farklı işlerde çalışmamasını ya da başka bir işyeri kurmamasını şart koşabilir.

Böyle durumlarda çalışanın başka bir işe girmesi ya da kendi işini, şirketini kurması durumlarında işveren çalışanı işten çıkarma hakkına sahiptir çünkü bu durumda sözleşmenin gereklilikleri çalışan tarafından bozulmuş olur.

SSK ya da devlet tarafından çalışanların şirket kurmasını engelleyen bir kural bulunmamaktadır, bu nedenle çalışanın şirket kurma durumu ya da başka bir işte çalışma durumu tamamen işvereni ile yaptığı sözleşmenin yükümlülükleri ile ilgilidir.

SSK’lı Çalışanlar Nasıl Şirket Kurabilir?

SSK’lı çalışanların şirket kurma düşüncesi olması durumunda iş başvurusu sırasında bunu belirterek sözleşmenin maddelerinin buna uygun olduğunu kontrol etmesi gerekir. İş yerinin engel teşkil etmediği durumlarda SSK’lı çalışan başka bir işte de çalışabilir, kendi işini kurarak ek gelir de elde edebilir.

Bu durumda SSK’lı çalışanın SSK ödemelerinde ya da emeklilik durumunda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Bu durum kişinin primlerinin ödenmesine engel teşkil etmediği için kişinin çalıştığı SSK’lı iş sayesinde emekli olmasının önünde de bir engel teşkil etmez. Bu açıdan bakıldığında hiçbir sakınca yoktur.